Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Dosya Bulunamadı..
Ahilik Halka Dönük Kurumdur
Ahilik Halka Dönük Kurumdur
Ahilik Kültürü Haftası Erzurum’da da çeşitli etkinlikler kutlanacak. Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) tarafından organize edilen tören bugün Yakutiye Kent Meydanı’nda düzenlenecek. Ahilik kültürünün önemine dikkat çeken ESOB Başkanı...
20 Eylül 2017 07:57
Font1 Font2 Font3 Font4

Ahilik Kültürü Haftası Erzurum’da da çeşitli etkinlikler kutlanacak. Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) tarafından organize edilen tören bugün Yakutiye Kent Meydanı’nda düzenlenecek. Ahilik kültürünün önemine dikkat çeken ESOB Başkanı Rasim Fırat, “Ahilik halka dönük bir kurumdur” dedi.

Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir yeri olan Ahiliğin gelecek kuşaklara aktarılması için düzenlenen ‘Ahilik Kültürü Haftası’ Erzurum’da da kutlanıyor. Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan hafta etkinliklerinde TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve ESOB Başkanı Rasim Fırat ile Yönetim Kurulu Üyeleri ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i ziyaret etti. Bu yılın Ahisi olarak seçilen Sıhhi Tesisatçı Muhammet Yaprak için hazırlanan ‘Ahilik Beratı’nı imzalayan Başkan Sekmen, bu kültürün gelişmesi ve yaygınlaşması için gereken tüm desteği verdiklerini söyledi.

Ahilik halka dönük kurumdur

Başkan Fırat ise Ahiliğin dürüstlüğün, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimi olduğunu anımsattı. Başkan Fırat, “Bu anlamda Ahiliğin, işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimin simgesi olduğunu söyleyebiliriz. Unutulmamalı ki Ahilik, halka dönük bir kurumdur. Kendi ticaret çıkarını diğer meslektaşlarından üstün tutmayan kişi mutluluğu halka hizmet edip yararlı olmakta arar” dedi.

Vali Azizoğlu: Bu kültür yaşatılmalı

ESOB Başkanı Rasim Fırat, Yönetim Kurulu Üyeleri Zekai Kaplan, Seyfettin Saka ve Yılın Ahisi Muhammet Yaprak daha sonra Vali Seyfettin Azizoğlu’nu ziyaret etti. Ahilik Haftası etkinliklerinin öneminden söz eden Vali Azizoğlu, “Bu kültürün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması çok önemli. Günümüzde, esnaf ve sanatkârların oluşturduğu kurumlar; Ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanmakta, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedir” diye konuştu.

Programda neler var?

ESOB tarafından Yakutiye Kent Meydanı’nda düzenlenecek olan ‘Ahilik Kültürü Haftası’ kutlama etkinlikleri saat 10.00’da başlayacak. Protokol konuşmalarının ardından Şed kuşatma töreni yapılacak ve şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek. Yılın Ahisi, kalfası ve çırağına beratlarının takdim edilmesinden sonra vatandaşlara ahilik pilavı ikram edilecek.

Kaynak : Pusula Gazetesi


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa