Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Dosya Bulunamadı..
Başkan Fırat: Ahilik kültürüne sahip çıkmalıyız
Başkan Fırat: Ahilik kültürüne sahip çıkmalıyız
Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları (ESOB) Birliği Başkanı Rasim Fırat, Ahilik Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. 1200’lü yıllarda Ahi Evran tarafından kurulan esnaf dayanışma teşkilatının büyük bir önemi olduğunu...
24 Eylül 2013 15:30
Font1 Font2 Font3 Font4

Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları (ESOB) Birliği Başkanı Rasim Fırat, Ahilik Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. 1200’lü yıllarda Ahi Evran tarafından kurulan esnaf dayanışma teşkilatının büyük bir önemi olduğunu belirten Başkan Fırat, “Ahilik kültürüne her zaman ihtiyacımız olmakla birlikte el birliğiyle sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

Kırşehir’de yaşamış Ahi Evran’ın bundan 800 yıl önce başlattığı Ahilik kültürünün temelinde, doğruluk, dürüstlük ve hizmette mükemmelliğin yattığını belirten ESOB Başkanı Rasim Fırat, yüzyıllardır süre gelen bu organizasyonun gelecek nesillere aktarılması gerektiğini vurguladı. Başkan Fırat mesajında, “Geçmiş yüzyıllarda Ahi Evran Veli Hazretlerinin başlattığı ve bir kültür haline dönüşen bu uygulamaya ‘Ahi Evran kültürü’ denilmiş. Kendisi o dönemlerde esnafın gelişmesi için önemli çalışmalar yapmış ve bunu bir gelenek haline getirmiş. Dönemin Ahi babaları devletle sıkı bir ilişki içindelermiş ve köprü vazifesi görevini görürlermiş. Ahi kısacası kardeşlik, bir ekmeği bölmek demektir. Bulunduğu yörenin insanlarıyla, çevresiyle iyi geçinen esnaf demektir. Bugün bu kültüre her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duymaktayız. Bu nedenle herkes Ahilik kültürüne sahip çıkmalı ve geleceğe taşımalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle tüm esnafımızın Ahilik Haftası’nı kutluyor, hayırlı ve bol kazançlar diliyorum.”

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa