Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Dosya Bulunamadı..
Büyükşehir’in çadırı esnafı kızdırdı
Büyükşehir’in çadırı esnafı kızdırdı
“Bize yazık, günah değil mi?” Erzurum’da Büyükşehir Belediyesi’nin İstasyon Meydanı’nda ‘fuar’ adı altında çadır kurması esnafı kızdırdı. Ziyaret ettiği işyeri sahiplerinin bu konudaki şikâyetleriyle karşılaşan Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları...
6 Haziran 2013 10:18
Font1 Font2 Font3 Font4

“Bize yazık, günah değil mi?”
Erzurum’da Büyükşehir Belediyesi’nin İstasyon Meydanı’nda ‘fuar’ adı altında çadır kurması esnafı kızdırdı. Ziyaret ettiği işyeri sahiplerinin bu konudaki şikâyetleriyle karşılaşan Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Rasim Fırat, “Vergisini ödeyen, çoğu zaman siftah bile yapamayan esnafımız haklı. Büyükşehir Belediyesi bu yanlıştan dönmeli” dedi.
Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Rasim Fırat, beraberinde Kunduracılar Odası Başkanı İshak Karslıoğlu ile Yakut Plaza esnafını ziyaret etti. İşyerlerini tek tek dolaşan Başkan Fırat, esnafın ‘çadır’ tepkisiyle karşılaştı.
Büyükşehir Belediyesi’nin ‘fuar’ adı altında İstasyon Meydanı’na çadır kurmasına tepki gösteren bir esnaf, vergi levhasını göstererek, “Bize yazık günah değil mi?” diye sordu. Esnaflar, “Gün geliyor siftah edemiyoruz. Ama her yıl düzenli olarak vergimizi ödüyoruz. Ancak şehir dışından gelen bavulcular birkaç yüz lira kira vererek, belediyenin kurduğu çadırda para kazanıyorlar. Böyle adalet olur mu?” diye konuştular.
FIRAT: ESNAF HAKLI
Esnafı haklı bulan ESOB Başkanı Rasim Fırat, Büyükşehir Belediyesi’nin çadır izni vermesinin doğru olmadığını söyledi. Fırat, “Çadır da üç beş kuruş kira almak Büyükşehir Belediyesi’ne yakışmaz. Çeşitli illerden gelmiş insanlar Erzurum’da harıl harıl iş yapıyorlar. Ancak kendi esnafımız siftah bile yapamıyor. Acaba bizim esnafımız başka bir şehre gitse orada onlara yer verirler mi ya da o bölgenin insanı gidip o çadırdan alışveriş yapar mı? Halkın bu çadırlardan alışveriş yapmamasını, Büyükşehir’in de bu yanlıştan dönmesini bekliyoruz” dedi.
Pasaj esnafı ayrıca işyeri kiralarının yüksekliğinden ve sezonun durgun geçmesinden dert yandı.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa