Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Dosya Bulunamadı..
Esnafa emeklilik yolu açıldı
Esnafa emeklilik yolu açıldı
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurul Üyesi ve ESOB Başkanı Rasim Fırat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol ile borcundan dolayı emekli olamayanlara...
8 Ağustos 2017 13:46
Font1 Font2 Font3 Font4

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurul Üyesi ve ESOB Başkanı Rasim Fırat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol ile borcundan dolayı emekli olamayanlara düşük faizli kredi verilerek emeklilik yolunun açıldığını bildirdi.

Binlerce kişinin yararlanması bekleniyor
İmzalanan protokolle birlikte Türkiye genelinde binlerce Bağ-Kurlunun emeklik yolunun açıldığını belirten ESOB Başkanı Rasim Fırat, “Bu protokol ile hem yaşını, sigortalılık süresini doldurmuş ancak borcu nedeniyle emekli olamayan vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmiş olacak hem de devlet alacağını tahsil etmiş olacak. Böyle bir anlaşma ile Bağ-Kurluların büyük çoğunluğunun borçlarını rahatlıkla ödeyebilecek duruma kavuşacaklarının altını çizen Palandöken, ‘Şuan emekliliği gelmiş 90 bine yakın prim borçlusu Bağ-Kurlu var. Emekliliği gelip de prim yapılandırması yapacaklar için emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi verilmesi Bağ-Kurlular için bulunmaz bir fırsat. Bu fırsatı emeklilik bekleyen tüm Bağ-Kurluların çok iyi değerlendirmesi kendi faydalarına olacaktır” diye konuştu.
SGK ve Ziraat Şubelerine müracaat edin
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) çok önemli bir görevi en iyi şekilde ifa ettiğini kaydeden Başkan Fırat, şöyle devam etti. “SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol prim borçları olması nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanamayan Bağ-Kurlulara emeklilik imkânı sağlanacaktır. Mali açıdan yeterli imkâna sahip bulunmayanların, borçlarını yapılandırma imkânından faydalanamayanlar için verilen bu kredi bir şanstır. Vatandaşlarımız 31.08.2017 tarihine kadar bu imkândan bulundukları yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezlerine ve Ziraat Bankası şubelerine giderek faydalanabilirler. 2011 yılındaki 6011 sayılı yasadan 5 bin 677 kişi prim borcunu peşin ödeyerek, 61 bin 571 kişi de Ziraat Bankası’ndan kredi kullanarak olmak üzere toplam 67 bin 248 kişi faydalanarak emeklilik hakkı kazandı. Bu yılda tahminen emeklilik bekleyen 90 bin Bağ-Kurlu emekli olabilmek için bankalardan kredi alacak ve emekli maaşından yapılacak kesinti ile borcunu ödeyecek. Bu düşük faizli kredinin çok yardımı olacaktır.”

 

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa