Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Dosya Bulunamadı..
Fırat: Ekonomiyi olumlu etkileyecek
Fırat: Ekonomiyi olumlu etkileyecek
Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Rasim Fırat, kredi kartlarının ve tüketici kredileri taksit sayılarının artırılmasının ekonomiyi olumlu etkileyeceğini belirtti. Kredi kartı ile alışverişin taksit sayısı 9 aydan...
4 Ekim 2016 12:09
Font1 Font2 Font3 Font4

Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Rasim Fırat, kredi kartlarının ve tüketici kredileri taksit sayılarının artırılmasının ekonomiyi olumlu etkileyeceğini belirtti.

Kredi kartı ile alışverişin taksit sayısı 9 aydan 12 aya, bireysel kredi taksit sayısının ise 36 aydan 48 aya çıkarılması başta esnaf ve sanatkârlar olmak üzere toplumun tüm kesimini rahatlattı. Ayrıca bankaların kredi kartlarının ve bireysel kredilerin mevcut borç bakiyelerini vatandaşın istemesi halinde riski paylaşarak 72 aya kadar vadelendirmesinin de piyasaya nefes aldıracağını söyleyen ESOB Başkanı Rasim Fırat, ancak uygulanacak faiz oranlarının astronomik olmaması gerektiğini dile getirdi. Bankaların alacaklarını tahsil etmek istiyorsa düşük faiz ile yapılandırma yapması gerektiğini ifade eden Başkan Fırat, “Kredi ve kredi kartı borçları toplumsal bir sıkıntı. Bu sorunun çözümü için bir defaya mahsus 72 ay vadeye kadar borç yapılandırması yapılacak olması bankaları, vatandaşı ve piyasaları önemli ölçüde rahatlatacaktır” dedi. Kredi kartları ve bireysel kredi borçlarının aynı zamanda vergi ve prim borçlarını ödemeye de engel olduğunu kaydeden ESOB Başkanı Rasim Fırat, bankaların vergi ve prim borcu olan esnafa kredi vermediğini anımsattı. Esnafın hem banka borçlarını hem de kamuya olan borçlarını ödemek için çaba harcadığını söyleyen Başkan Fırat, “Kredi kartlarını ve bireysel kredi borçlarının yapılandırılması esnafın vergi ve prim borçlarını ödemesine de kolaylık sağlayacaktır. Bunu sağlayan hükümet yetkililerine bir kez daha teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
“Doğalgaz indirimi mutlu etti”
Öte yandan Başkan Fırat, doğalgaz fiyatlarında yüzde 10 indirim yapılmasının hem vatandaş hem de esnafı sevindirdiğini bildirdi. Başkan Rasim Fırat, bu indirim ile birlikte, ortalama bir ailenin yıllık doğalgaz faturasının 125 lira düşeceğini dile getirirken, esnafın sadece doğalgaz değil, diğer faturalarda da indirim beklediğinin altını çizdi. Fırat, “Faturaların hafiflemesi hem esnafın hem de piyasaların moralini yükseltir” dedi.


Etiketler:
Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa