Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Dosya Bulunamadı..
Fırat istedi, Başbakan destek verdi
Fırat istedi, Başbakan destek verdi
“Devletin işi ticaret olamaz” Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Rasim Fırat, Başbakan Binali Yıldırım’dan kamu kurum ve kuruluşların ‘sosyal tesis’ adı altında ticaret yapmasının önüne geçilmesini istedi....
4 Ekim 2016 12:21
Font1 Font2 Font3 Font4

“Devletin işi ticaret olamaz”

Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Rasim Fırat, Başbakan Binali Yıldırım’dan kamu kurum ve kuruluşların ‘sosyal tesis’ adı altında ticaret yapmasının önüne geçilmesini istedi. Bunun üzerine Başbakan Yıldırım, “Devletin işi ticaret olamaz. Devletin işi güvenliktir, adalettir, eğitimdir ve sağlıktır. Bırakalım herkes işini yapsın” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Yönetimini kabul etti. TESK’in 10 milyonluk vatan evladını temsil eden en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım, “Sizler vefakâr, cefakâr esnaf kuruluşlarının temsilcilerisiniz. İşler zora düştüğünde piyasada yine sizler vardınız. İşleri yoluna koyarken fedakârlık yapmak gerektiğinde yine sizler varsınız. İyi ki varsınız, bu ülkenin bel kemiğisiniz, omurgasısınız” diye konuştu. Hükümet olarak Ahi Evran geleneğini sürdüren esnafın sorunlarını çözmek için her zaman çatı kuruluş olan TESK ile istişareye önem verdiklerini dile getiren Yıldırım, esnafı ilgilendiren her konuyu TESK ile konuştuklarını, memleket ve esnaf için en uygun çözüm neyse onu yapmaya gayret ettiklerini anlattı. Baştan beri titizlikle riayet ettikleri bir prensipleri olduğunu hatırlatan Yıldırım, yapamayacakları hiç bir işin sözünü vermediklerini, söz verdiklerinde ise onu da sonuna kadar yaptıklarını söyledi.
Yemekte konuştular
Başbakan Binali Yıldırım, daha sonra TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile Yönetim Kurulu üyelerine bir yemek verdi. Yemek sırasındaki sohbette TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve ESOB Başkanı Rasim Fırat, Başbakan Yıldırım’dan kamu kurum ve kuruluşların ‘sosyal tesis’ adı altında ticaret yapmasının önüne geçilmesini istedi. Bunun üzerine Başbakan Yıldırım, “Devletin işi ticaret olamaz. Devletin işi güvenliktir, adalettir, eğitimdir ve sağlıktır. Bırakalım herkes işini yapsın. Sizin yaptığınız işi devlet yaparsa orada gelişim olmaz. Devlet ticaret yapamaz. Ticarette esas olan para kazanmaktır, ayakta kalmaktır. Devlet ticaret yaparsa vakıf gibi yapar hep kaybeder. Çünkü işin sahibi yok veya işin sahibi çok. Böyle ticaret olur mu? Sizin bir dükkânda herkes işe karışırsa orada iş yürür mü? Yürümez. Bir kişi karar verecek. Hangi işi yapacak, neyi alacak, satacak, nasıl bir değişiklik yapacak devlet içinde bu işler olmaz” dedi.
“Devlet düzenlemeye bakacak”
Devletin mümkün mertebe düzenleme işine bakacağını anlatan Yıldırım, “Düzenleme ne? Haksız rekabet olmaması. Birinin ayağından tutup diğerine ‘koş’ demeyelim? Herkese aynı imkânları sağlayalım, kimin gücü fazlaysa o daha ileri çıksın” diye konuştu. Esnaf ve sanatkârları Türkiye’nin geleceğinin teminatı olarak nitelendiren Yıldırım, bunun Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında da görüldüğünü söyledi. Başbakan Yıldırım, meydanlara ilk inen, bayrağı yere düşürmeyenlerin arasında esnaf ve sanatkârın bulunduğuna dikkati çekerek, kendilerine yakışanı yapan esnaf ve sanatkâra teşekkür etti.
Yapılandırma için teşekkür, ÖTV’siz mazot ve benzin talebi
Öte yandan yemek sırasında TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve ESOB Başkanı Rasim Fırat Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 sayılı yasadan dolayı Başbakan Yıldırım’a teşekkür etti. Ayrıca ticari araçlarda ÖTV’nin kaldırılmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren Başkan Fırat, “Sayın Başbakanımıza bu konuda teşekkürlerimizi bildirdik. Ancak bunun eksik olduğunu yine ticari araçlarımız için ÖTV’siz benzin ve mazot talebimiz olduğunu ilettik. Kendisi bununla ilgili olarak bir düzenleme yapılabileceğini ifade etti” diye konuştu.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa