Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Dosya Bulunamadı..
Dolandırıcılara DİKKAT!
Dolandırıcılara DİKKAT!
Her geçen gün haberlerde dolandırıcılıkla ilgili mağdur vatandaşlarımızın haberlerini görmekteyiz. Bu konuda Emniyet Müdürlüğüne çok sayıda şikayet gelmektedir. Ne var ki, çoğu vatandaşımız iş işten geçtikten sonra polisi aramaktadır. Bu...
30 Aralık 2015 10:47
Font1 Font2 Font3 Font4

Her geçen gün haberlerde dolandırıcılıkla ilgili mağdur vatandaşlarımızın haberlerini görmekteyiz. Bu konuda Emniyet Müdürlüğüne çok sayıda şikayet gelmektedir. Ne var ki, çoğu vatandaşımız iş işten geçtikten sonra polisi aramaktadır. Bu nedenle dolandırıcılar sizi bulmadan, bu konuda bilgi sahibi olmanız çok faydalı olacaktır.

Dolandırıcılar tarafından telefonla arandığınız zaman son derece dikkatli olun ve size söylenen her söze itibar etmeyin. Panik yapmayın ve emin olmadığınız durumlarda işin aslını, ilgili kuruma giderek ve yüz yüze görüşerek öğrenmeye çalışın. İstanbul’daki Savcıya ben nasıl ulaşırım! demeyin. Sonuçta İstanbul’daki savcının yaptığı işi Erzurum’daki Savcı da yapıyor ve sizin hakkınızda herhangi bir suç dosyası oluşturulmuş ise Adliye’den veya e-devlet sisteminden bu konuda bilgi alın.

Dolandırıcılık olayından şüphelendiğiniz zaman almanız gereken tedbirler Emniyet Müdürlüğü tarafından aşağıda listelenmiştir. Bu konuda mağduriyet yaşanmaması için halkımızın dikkatli olması ve birbirlerini uyararak kamu bilincinin oluşturulması gerekmektedir.

Erzurum Valiliği tarafından esnafımıza yapılması istenen duyuru metni aşağıdaki gibidir.

 

   İLETİŞİM YOLUYLA DOLANDIRICILIK (BİLGİLENDİRME NOTU)

Dolandırıcılık suçu en genel anlamıyla, bir kişiyi çeşitli hilelerle aldatarak, kendisine ya da başkasına menfaat sağlamak amacıyla yapılan kasıtlı eylemlerdir.

Dolandırıcılık suçu, türlerine göre farklılık göstermektedir. Ülkemiz genelinde en yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi “Kontör/Para Dolandırıcılığı” şeklinde gerçekleştirilen ve telefon yoluyla yapılan dolandırıcılıktır.

Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmaktadırlar. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşlarımızın iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırmaktadırlar.

Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara;

► Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı,

► Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı,

► Bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği,

► Hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı,

► Şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı,

► İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği,

► Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği,

► Operasyon bitimi parayı iade edecekleri,

gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar.

Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşlarımızın telefon ekranında 155 Polis imdat tarafından aranıyor gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanmaktadırlar. Hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler.

Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler.

Telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamak için;

Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın.
Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaralan kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 POLİS İMDAT hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa