Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
En Çok Görüntülenenler
ESOB Başkanı Fırat: Ahilik Osmanlı’yı cihan devleti yapan sırdır

Vali Memiş: Selçuk Bayraktar ve diğerleri yeni Ahi Evranlar’dır   Ahilik Haftası nedeniyle Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) tarafından etkinlikler düzenlendi. ESOB Başkanı Rasim Fırat, “Ahilik Osmanlı’yı cihan devleti yapan sırdır” derken, Vali Okay Memiş ise İHA ve SİHA’lardan bahsederek, Selçuk Bayraktar’ın yeni Ahi Evran olduğunu söyledi.   Yakutiye Kent Meydanında düzenlenen Ahilik […]

Vali Memiş: Selçuk Bayraktar ve diğerleri yeni Ahi Evranlar’dır

 

Ahilik Haftası nedeniyle Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) tarafından etkinlikler düzenlendi. ESOB Başkanı Rasim Fırat, “Ahilik Osmanlı’yı cihan devleti yapan sırdır” derken, Vali Okay Memiş ise İHA ve SİHA’lardan bahsederek, Selçuk Bayraktar’ın yeni Ahi Evran olduğunu söyledi.

 

Yakutiye Kent Meydanında düzenlenen Ahilik Haftası törenleri Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının konseriyle başladı. Ahilik hayatının konu edildiği mini bir tiyatro oyunun ardından konuşan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Rasim Fırat, Ahiliği yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için çalıştıklarını söyledi.

 

Başkan Fırat, “15’nci etkinliğimizi düzenlediğimiz ahilik haftası kutlamalarına bu senede devam ediyoruz. İlimizde 15’nci kutlamaları yapıyoruz ama Türkiye genelinde 35’nci kutlamalar yapılıyor. Ahilik Osmanlıyı cihan devleti yapan sırdır. Ahilik milli hafızamız ve karakterimizdir. Ahiliği tanıtmak ve yaşatmak ahilik değerlerini gelecek nesillere aktarmak ve evrensel bir kültür haline getirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

 

Vali Memiş: Sayın Selçuk Bayraktar ve diğerleri yeni Ahi Evranlar

 

Vali Okay Memiş de Ahiliğin önemine değindi ve “Milli sanayide yüzde 15’lerden 80’lere ulaştık. Sayın Selçuk Bayraktar ve diğerleri yeni Ahi Evranlar, Allah hepsinden razı olsun” dedi.

 

Vali Memiş, “Ahilik kültürü diyoruz. Kültür çok önemli, çok değerli bir şey. Bakkala gidip bana şuradan 2 kilo kültür ver diyemezsiniz veya yurt dışına gidip param var cebimde bana kültür ver edep terbiye ver diyemezsiniz. Bazı değerler satın alınamaz. Bunlardan bir tanesi kültürdür ve çok değerlidir. Allah’a şükür, biz Türk milleti olarak Türk İslam medeniyetinin en önemli temsilcileri ve savunucuları ve bunu bizzat yaşayan Anadolu coğrafyasındaki insanlar olarak çok şanslıyız. Anadolu’da kültürün en değerlisini bulabilmeniz mümkün. Adalet, eşitlik, terbiye, insan haklarına saygı, hayvan hakları, çevreye duyarlılık, kadına saygı, hürmet bunların hepsi bizim kendi öz değerlerimiz, hepsi bizim inançlarımızın içerisinde ve medeniyetimizin yapı taşları arasında yer almaktadır” diye konuştu.

 

HELAL 1 LİRA, HARAM 5 LİRADAN BÜYÜKTÜR

 

Yakutiye Medresesi’ni ve önündeki meydanı Sultanahmet Meydanı’na benzettiğini ifade eden Memiş, şunları söyledi:

 

“Üç Kümbetler yakında oradaki millet bahçesini açacağız, bitmek üzere. Ulu Camii, Çifte Minareli Medrese, Erzurum Kalesi, Lalapaşa Cami, Yakutiye bu alan muhteşem bir alan ve bütün turistleri de bu alanda ağırlıyoruz. Bugün de burada bu programı birlikte yapıyoruz. Bunu çok değerli bulduğumu ifade etmek istiyorum. Bizim adeta tapu senedimiz olduğunu ifade etmek isterim. Bir diğer unsur arkadaşlar bizim Batı medeniyetlerinden bir farkımız var o da şu; biz olaylara sadece materyalist felsefe ile yaklaşmıyoruz. Materyalist felsefenin veyahut da bir takım gerçeklikte şu söylenir; 5, 1’den büyüktür. Buna itirazı olan var mı? Ancak bizim İnancımız şunu söyler, helal kazanç elde edilen 1, haram kazançlar elde edilen 5’ten daha büyüktür. İşte bizim kültürümüz de bizim medeniyetimiz de bunu söyler. Yani bizim medeniyetimizin batı medeniyetinden farkı budur ve bu çok değerlidir, çok önemlidir. Hep kazanma, hep kazanma değil toplum için insanlık için yaşadığımız coğrafyadaki ailemiz için kardeşlerimiz için ve bütün çevre için yerdeki çöpü almak bile sevap bizim dini İnancımız gereği insanlara zarar verecek her şeyi ortadan kaldırmak sevaptır.”

 

YENİ AHİ EVRANLAR

 

Geleneksel ürünlerin yanı sıra teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanacaklarını ifade eden Memiş, “Yeni Ahi Evranlar İHA’larla, SİHA’larımızla, savunma sanayisindeki yüzde 80’e ulaşan yerli üretimlerle hem ülkemiz insanlarına hem de bütün insanlığa bu yüce Türk milleti fayda sağlamaya devam edecektir. Milli sanayide yüzde 15’lerden 80’lere ulaştık. İşte Sayın Selçuk Bayraktar ve diğerleri yeni Ahi Evranlar, Allah hepsinden razı olsun. Bu duygu ve düşüncelerle Ahilik Haftanızı kutluyorum. Ahirete intikal etmiş tüm ahilerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

 

ŞED KUŞANMA TÖRENİ

 

Konuşmalardan sonra Erzurum Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ekibi, şed kuşanma törenini canlandırdı. Yakutiye Medresesi bahçesinde sanatçıların sahnelediği oyun, izleyenlerin beğenisini kazandı. Programa Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, ESOB Başkanı Rasim Fırat, İl Emniyet Müdürü Levent Tuncer, daire müdürleri, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

 Benzer Galeriler

Yukar Geri Ana Sayfa