Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Dosya Bulunamadı..
Fırat: Her türlü desteğe hazırız
Fırat: Her türlü desteğe hazırız
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın hem enerji fiyatlarını düşürüp tüketiciye kazandıracak hem de yerli üretimi teşvik ederek cari açığa çare olacak yenilenebilir enerjiyle ilgili açıkladığı formül Erzurum’da heyecan...
17 Mayıs 2016 15:11
Font1 Font2 Font3 Font4

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın hem enerji fiyatlarını düşürüp tüketiciye kazandıracak hem de yerli üretimi teşvik ederek cari açığa çare olacak yenilenebilir enerjiyle ilgili açıkladığı formül Erzurum’da heyecan uyandırmıştı. OSB Başkanı Zafer Ergüney’in, “Bu bölgelerden birisi mutlaka Erzurum olmalı” açıklamasına ESOB Başkanı Rasim Fırat da destek verdi. Fırat, “Her türlü katkıya hazırız. Gerekirse ortak bile oluruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz haftalarda hem enerji fiyatlarını düşürüp tüketiciye kazandıracak hem de yerli üretimi teşvik ederek cari açığa çare olacak sihirli formülü açıklamıştı. Bakan Albayrak, “Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları oluşturacağız. Burada yapılacak yatırımların yerli ekipmanla sağlanması amaçlanıyor. Yatırımların finansmanı için gerekli birim fiyat, bakanlık tarafından belirlenecek tavan fiyat üzerinden eksiltme suretiyle yapılacak yarışmayla ortaya çıkacak. Bu model ile yatırımların cazibesi artırılırken, fiyat yarıştırmasıyla marjinal maliyetler yakalanmış olacak ve tüketiciye daha ucuz enerji sağlanacak” demişti.

“Gerekirse ortak oluruz”

Erzurum’un güneş enerjisi noktasında önemli bir potansiyele sahip olması nedeniyle Bakan Albayrak’ın bu açıklaması kentte heyecan uyandırmıştı. Yenilenebilir enerji ile oluşturulacak bölgeye Erzurum olarak talip olduklarını ifade eden Erzurum Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Zafer Ergüney, Güneş Enerji Sistemleri’nin (GES) kentte başarı ile yapıldığını belirtmişti. Ergüney’in destek arayışına Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Rasim Fırat, “Her türlü katkıya hazırız” açıklamasıyla sahip çıktı. Başkan Fırat, “Erzurum ve bölgenin kalkınmasına önemli bir katkı sağlayacak olan bu projeye ESOB olarak her türlü desteğe hazırız. Güneşli gün sayısının birçok kente oranla daha fazla olduğu Erzurum’un bu enerji bölgelerine dahil edilmesi çok önemli. Bu konuyu her türlü platformda gündeme getirmeye başladık. Gerekirse hissedar bile olabiliriz” dedi.

İşte Bakan Albayrak’ın açıkladığı yöntemin detayları:

Bakanlık Türkiye’nin uygun bölgelerinde ’Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları’ belirleyecek.

-Yatırımcılar hiçbir bürokrasi yaşamadan bu alanlar içinde açılacak ihalelere katılacak. Bu alanlar 2, 3, 5 megavat değil, en az 3 bin megavatlık tesisleri barındıracak.

-Yenilenebilir enerji alanlarının altyapısı tıpkı sanayi OSB’leri gibi yatırımcının tesis yapmasına hazır hale getirilecek.

-İhalelerde yerli ekipman şartı aranacak. Bu, rüzgâr türbini ve güneş paneli gibi yenilenebilir enerji ekipmanları üreten dev enerji şirketlerini Türkiye’ye çekecek.

-Üretim burada yapıldığında ekonomiye katkı sağlanacak, know how oluşacak.

-İhaleye katılacak firmalar bakanlığın belirlediği tavan fiyat üzerinden yarıştırılacak. Kazanan en düşük alım garantisi isteyen şirket olacak. Bu da elektrik fiyatlarının ucuzlamasına neden olacak.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa