Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Dosya Bulunamadı..
26’ıncı Ahilik Haftası coşkuyla kutlandı
26’ıncı Ahilik Haftası coşkuyla kutlandı
ESOB’tan Kırşehir çıkarması Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) bu yıl 26’ıncısı kutlanan Ahilik Haftası kutlamaları için Kırşehir’e çıkarma yaptı. ESOB Başkanı Rasim Fırat, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Oda...
28 Eylül 2013 16:56
Font1 Font2 Font3 Font4

ESOB’tan Kırşehir çıkarması

Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) bu yıl 26’ıncısı kutlanan Ahilik Haftası kutlamaları için Kırşehir’e çıkarma yaptı. ESOB Başkanı Rasim Fırat, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Oda Başkanları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenlerde Erzurum’u temsil etti.

Erzurum’da yapılan Ahilik Haftası etkinliklerinin ardından Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Kırşehir’e çıkarma yaptı. ESOB Başkanı Rasim Fırat, yönetim kurulu üyeleri ve oda başkanlarından oluşan 27 kişilik bir heyet Kırşehir’de düzenlenen törenlere katıldı. Kırşehir öncesinde Kayseri’de ki Ahi Evran Zaviyesi ve Müzesi’ni ziyaret eden ESOB heyetini burada Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Alan ağırladı. Türkiye’de açılan ilk esnaf müzesi olma özelliğini taşıyan Ahi Evran Zaviyesi’ni gezen ESOB üyeleri, müze önünde hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi.

“ERZURUM’DA DA KUTLAMAK İSTİYORUZ”

Kadir Has Müzesi ve Kongre Merkezi’nin gezilmesinden sonra Kırşehir’e geçen ESOB Başkanı Rasim Fırat ve beraberindekiler ilk olarak Kortej yürüyüşüne katıldı. Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden gelen binlerce esnafla birlikte şed töreninin yapılacağı alana geçen ESOB heyeti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakanın da katıldığı törenlerde Erzurum’u temsil etti. Ahilik Haftası’nı gelecek yıllarda Erzurum’da da geniş kapsamlı bir şekilde kutlamayı istediklerini belirten ESOB Başkanı Rasim Fırat, “Kutlamalar konusunda fikir edinmek için arkadaşlarımızla bu geziyi düzenledik. İpek Yolu ağı üzerindeki Erzurum’da da yaygın olan Ahilik kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için kentimizde de bu haftayı dolu dolu kutlamayı çok arzu ediyoruz. Burada edindiğimiz izlenimlerle Erzurum’da da Ahilik Haftası’nı en iyi şekilde kutlayacağız” dedi.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Kırşehir’deki Ahilik Haftası kutlamalarında renkli görüntüler ortaya çıktı. Bir televizyon kameramanı Sinan Akıncı’nın saçlarını kazıtarak Ahi Evran’ı Veli yazdırması dikkat çekti. Bu arada etkinliklere Gürcistan başta olmak üzere bazı Türk Cumhuriyetleri’nden çok sayıda öğrenci de katıldı.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa